روشهای رایج هک پسورد اینستاگرام ، جیمیل ، وای فای و هر سرویس دیگر

روشهای رایج هک پسورد اینستاگرام ، جیمیل ، وای فای و هر سرویس دیگر

همه‌ حملات هکری و نفوذها در انتها به یک جا ختم می‌شوند؛ پسورد! اگر کسی پسورد شما را داشته باشد به خیلی چیزهای دیگر هم دسترسی پیدا می‌کند. هک کردن پسورد روش‌های مختلفی دارد، بعضی روش‌ها به حدی ساده هستند که حتی به دانش اولیه کامپیوتر هم نیاز ندارند. در ادامه رایج ترین روش هایی که برای هک پسورد اینستاگرام ، مودم وای فای ، جیمیل یا هر سروریس دیگری استفاده میشوند را بررسی میکنیم.

چگونه پسورد اینستاگرام، جیمیل،یاهو، ویندوز و وای فای هک میشود؟

How to Hack Instagram, Facebook, Gmail, Yahoo, Windows and Wi-Fi Password

کارشناسان امنیت همیشه تاکید دارند پسوردهای کوتاه و ساده استفاده نکنید. پسوردها هرچقدر ساده‌تر باشند هک آنها هم ساده‌تر خواهد بود. برای هک پسورد هر سیستم یا سرویسی ابتدا باید بدانیم از چه روش‌هایی برای هک پسورد ویندوز، اینستاگرام، مودم وایرلس و غیره استفاده می‌شود.در این مطلب روش هک پسورد را معرفی می‌کنیم.

وقتی خبر هک شدن یک سایت را می‌شنوید چه تصوری از هکرها دارید؟ یک هکر بدجنس که جلوی چند مانیتور پر از کدها و نوشته‌های عجیب نشسته یا گروهی که در خانه‌ای مخفی و تاریک زندگی می‌کنند و می‌خواهند از کل جهان جاسوسی کنند! اما وقتی با روش‌های جالب و گاهی ترسناک هک آشنا شویم  مطمئناً تصورتان نسبت به هک و هکرها تغییر خواهد کرد.

۱- معرفی روش دیکشنری (Dictionary) برای هک پسورد

حتماً در مدرسه کتاب‌های دیکشنری لغات را دیده‌اید. در روش هک پسورد توسط دیکشنری هم از یک لیست بزرگ از کلمات و اعداد ترکیب شده باهم که به اصطلاح دیکشنری گفته می‌شود استفاده می‌شود. در واقع یک ربات نرم‌افزاری تمام پسوردهای دیکشنری را یکی یکی امتحان می‌کند تا به پسورد سیستم برسد. حال این سیستم امکان دارد جیمیل، حساب فیس بوک، یا حتی حساب بانکی شما باشد. معمولاً دیکشنری حاوی پسوردهای متداول و پرکاربرد هستند که احتمال تکرار آن توسط دیگران وجود دارد.
در تصویر زیرفهرست ۲۰ پسورد با بیشترین استفاده در بین کاربران را می‌بینید.

۲- هک کردن پسورد توسط روش حملات جستجوی فراگیر (brute-force)

در این روش هک پسورد هم مثل دیکشنری پسوردهای مختلف امتحان می‌شود تا به پسورد اصلی برسد اما با یک تفاوت، در این حمله هکری به جای دیکشنری یک نرم‌افزار پیوسته ترکیب‌های جدید از کاراکترها و اعداد می‌سازد و آن‌ها را امتحان می‌کند.
با این روش در نهایت پسورد پیدا خواهد شد اما هرچه پسورد طولانی‌تر و ترکیب پیچیده‌تری داشته باشد زمان مورد نیاز برای هک هم بیشتر خواهد شد. پسورد‌هایی مثل ۱q2w3e4r5t  و  zxcvbnm  که بی‌معنی هستند قوی‌تر هستند و برای استحکام بیشتر باید کاراکترهای کمتر مورد استفاده مثل(  $ ، & ،‌ { ، #  ) را هم به آن اضافه کنید.

۳- حمله فیشینگ (Phishing) چیست و نحوه هک پسورد اینستاگرام و.. با آن چگونه است؟

کلمه فیشینگ در تلفظ همان معنی ماهی گیری در زبان انگلیسی را می‌دهد اما وقتی نوشته شود املای متفاوتی با Fishing به معنای ماهی گیری دارد. در حمله فیشینگ هم همین اتفاق می‌افتد، آنچه می‌بینید و آنچه واقعیت دارد متفاوت است. البته این یک حمله محسوب نمی‌شود و در اصل یک نوع فریبکاری است. به عنوان مثال برای هک پسورد اینستاگرام هکر فریبکار سایتی کاملا‍ شبیه صفحه ورود اینستاگرام طراحی می‌کند و آدرس آن را هم آدرسی نزدیک به اینستاگرام انتخاب می‌کند. کاربر وارد این سایت می‌شود و فکر می‌کند وارد سایت اینستاگرام شده و نام کاربری و پسورد اینستاگرام را وارد می‌کند. هکر هم پسورد بدست آمده را ذخیره و وارد حساب اینستاگرام کاربر می‌شود. فیشینگ روش‌ها و انواع مختلفی دارد بیشترین قربانی را حملات (Spear Phishing)دارد.

۴- هک پسورد اینستاگرام ، تلگرام ، مودم وایرلس و.. با تخلیه اطلاعاتی یا همان مهندسی اجتماعی

این روش مشابه فیشینگ است اما در دنیای واقعی اجرا می‌شود. یک مثال به خوبی مفهوم آن را توضیح می‌دهد؛ یک نفر با شما تلفنی تماس می‌گیرد و ادعا می‌کند از طرف شرکت خدمات دهنده اینترنت با شما تماس گرفته است. و با توضیحاتی مبنی بر اینکه برای ارتقاء سرویس شما باید تنظیمات مودم تغییر کند و برای این کار رمز مودم وای فای خود را بدهید تا تنظیمات را از سمت شرکت انجام دهیم. اگر تاکنون رمز تنظیمات مودمتان را تغییر نداده‌اید حتماً با آموزشتنظیم مودم برای جلوگیری از هک شدن این کار را انجام دهید چون همه مودم‌ها یوزر و پسورد یکسان دارند. به همین سادگی و با ترفندهای کلامی پسورد را دریافت می‌کند و از آن برای اهداف خصمانه خود استفاده می‌کنند. تخلیه اطلاعاتی یک روش قدیمی برای بدست آوردن اطلاعات امنیتی بوده و هست.

۵- بدافزار (Malware) و کی‌لاگر (Keylogger) برای هک پسوردهای تایپ شده

یک روش متداول هک پسورد ویندوز استفاده از بدافزارهای جاسوسی و کی‌لاگرها است. متاسفانه انواع ویروس و بدافزارها در رایانه‌های نا امن پیدا می‌شود. اغلب آنها از یک روش مشترک برای دزدیدن پسورد استفاده می‌کنند. زمانی که شما پسورد را تایپ می‌کنید آنها همزمان پسورد را ذخیره و از راه‌های مختلف مثل ارسال اینترنتی برای هکر ارسال می‌کنند. در مقابل این بدافزارها، پیچیده و طولانی بودن پسورد بی‌فایده است و برای مقابله با آن باید اولاً نرم‌افزارهای امنیتی و محافظتی معتبری نصب کنید و مهمتر این که آن را به روز نگه دارید دوماً نکات امنیتی مربوط به استفاده از رایانه و اینترنت را رعایت کنید مهمترین نکته امنیتی پیشنهاد می‌کنیم روش های شناسایی و مقابله با کیلاگر جهت جلوگیری از هک شدن را در سایت ترفند پی سی حتماً مطالعه کنید.

۶- چگونده با روش Spidering یا خزیدن پسورد هک می‌شود؟

این روش هک پسورد مشابه دیکشنری است با این تفاوت که یک ربات نرم افزاری که با هدف نفوذ به یک سازمان طراحی شده است تمام کلمات مرتبط با آن سازمان را جستجو می‌کند به این نوع جستجو به اصطلاح حرکت عنکبوتی یا خزیدن می‌گویند، چون در یک دامنه مشخصی همه حالت‌های ممکن جستجو می‌شود. فهرست کلمات بدست آمده مشابه دیکشنری امتحان می‌شود تا در نهایت پسورد اصلی بدست آید.

۷- پسوردهای یکسان به راحتی هک می‌شوند

آمارها نشان می‌دهدبیش از ۶۰ درصد مردم از نام کاربری و پسورد یکسان در همه سرویس‌های آنلاین استفاده می‌کنند. اگر یکی از پسوردها لو  برود در اصل همه سرویس‌هایی که از آنها استفاده مکینید مثل جیمیل ، یاهو ، اینستاگرام ، تلگرام و.. در دسترس خواهند بود. این یک اشتباه جبران ناپذیر خواهد بود.

۸- چطور با دزدیدن ترافیک وای فای پسورد جمع میشود؟

تا حالا برای شما پیش آمده که در یک مکان عمومی به وای فای ناشناس بدون رمز و آزاد متصل شده‌اید؟ اگر در همین اتصال رایگان برای ورود به سایتی پسورد تایپ کرده‌اید، شاید پسورد شما همان موقع هک شده است. در روش دزدیدن ترافیک وای فای، هکر با نرم افزاری ساده که به راحتی از اینترنت قابل دریافت است ترافیک و داده‌های مودم را کنترل می‌کند. اگر در این ترافیک تبادل شده بین موبایل یا رایانه با مودم پسوردی تایپ شود به راحتی دزدیده می‌شود. پیشنهاد میکنیم مطلب ۱۰ نکته امنیتی مهم که در هنگام استفاده از وای فای عمومی باید رعایت کنید! حتما مطالعه کنید.

درباره نویسنده

ایمان پسندیده؛ موسس و مدیر ارشد اجرایی ترفند پی سی. علاقه‌مند به فناوری و ترفندهای فناوری!

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *