نحوه پاک کردن تاریخچه ترمینال در لینوکس یا macOS

نحوه پاک کردن تاریخچه ترمینال در لینوکس یا macOS

فلش “up” را در خط فرمان Mac یا Linux فشار دهید و آخرین فرمان را که اجرا می کنید مشاهده خواهید کرد. فشار دادن “بالا” را ادامه دهید و دستورات بیشتری خواهید دید شما می توانید روزها، ماهها یا حتی سالها را برگردانید.

این تاریخ شما نامیده می شود و بسیار راحت است. اگر اشتباهی را تایپ کردن یک دستور طولانی انجام دادید، به سادگی “بالا” را فشار دهید و مشکل را حل کنید. اگر می خواهید دوباره به یک سرور SSH که از روز دیگر استفاده می کنید دوباره وصل شوید، به سادگی “up” را فشار دهید تا دستورالعمل مربوطه را ببینید.

این مفید است، اما یک مشکل امنیتی بالقوه در اینجا وجود دارد، به ویژه اگر شما به طور تصادفی رمز عبور را در متن ساده تایپ کرده اید. چگونه یک تاریخ را روشن می کند؟ داستان کوتاه کوتاه، شما می توانید این کار را با دو دستور انجام دهید: history -c، followed by rm ~ / .bash_history. در اینجا چیزی است که این دستورات انجام می شود، برای وضوح بیشتر.

پاک کردن تاریخ جلسه فعلی

سابقه شما می تواند به دو بخش تقسیم شود. سابقه فعلی جلسات شما وجود دارد و تاریخ طولانی شما وجود دارد. اولین فرمان ما، تاریخ -c، مربوط به جلسه فعلی است.

دستور history در Bash ساخته شده است و modifier -c به برنامه می گوید که این تاریخ را پاک می کند. این فرمان هر چیزی را در جلسه فعلی شما از تاریخچه طولانی مدت شما می نویسد، اما تاریخ طولانی مدت را مشخص نمی کند.

پاک کردن تمام تاریخچه Bash شما

اگر می خواهید تمام تاریخ خود را حذف کنید، دستور زیر را اجرا کنید:

rm ~ / .bash_history

اگر شما نمی دانید، rm یک فرمان قدیمی برای حذف فایل ها در سیستم های مبتنی بر یونیکس است. ~ / .bash_history یک سند متنی ساده است که تاریخچه Bash شما را ذخیره می کند.

همچنین می توانید فایل را باز کرده و خطوط مورد نظر خود را حذف کنید. در Mac، تایپ باز ~ / .bash_history را تایپ کنید و ویرایشگر پیشفرض متن آن فایل را باز میکند.

در سیستم های لینوکس با نام ویرایشگر متن ترجیحی خود مانند nano، vim یا gedit باز کنید. یکی از شما فایل را باز کرده اید، می توانید هر خطی را که مایل نیستید به صورت دستی نگه دارید، حذف کنید. فایل را ذخیره کنید، سپس پوسته خود را مجددا راه اندازی کنید، و خطوطی که حذف کرده اید را متوقف کنید.

پاک کردن ترمینال برای یک جلسه جدید مانند

این یکی عمدتا غیر مرتبط است، اما من به هر حال آن را ذکر می کنم. فرمان روشن باعث می شود که ترمینال شما مانند یک جلسه جدید باز شود، که مفید است اگر شما تعداد زیادی تصاویر را می گیرید و می خواهید همه چیز را مرتب نگاه دارید (یا نمی خواهید مردم بیش از شانه هایتان ببینند کدام دستورات را اجرا می کنید .)

 

 

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *